TAGS: Богуславський р-нТроїцькі церкви

Троїцька церква в місті Богуславі виділяється серед інших храмів Київщини своїм архітектурним рішенням — так звана церква-ротонда — рідкісне явище для українського православ’я. Красуня-церква — одна з видатних, самобутніх пам’яток класицизму безперечно є прикрасою тисячолітнього міста.

Святиня височить на вершині пагорба крутого гранітного берега річки Рось та над її красивою долиною у місті Богуслав, що у 120 кілометрах від Києва. Це місто було засноване князем Ярославом Мудрим ще в 1032 році. А історія храму відносить нас до середини XVIII століття, коли дерев’яна Троїцька церква була побудована у 1739 році поруч зі старою. За іншими відомостями, у 1739 році звели Троїцьку церкву, а у 1747-му – Параскевинський храм.

Троїцька церква м. Богуслав

Так чи інакше, але кам’яний Свято-Троїцький храм теж мав непросту долю. Будівництво церкви почалося на гроші знаменитої меценатки білоцерківського краю Олександри Браницької. На гроші графині було побудовано дуже багато українських церков, в тому числі і кам’яна церква в Богуславі. Будівництво почалося в 1833 році й зайняло майже 30 років. Коли у 1838 році Браницька померла, її син-католик, який отримав у спадок місто Богуслав, зі зрозумілих причин припинив фінансування будівництва православного храму. Складність ситуації з фінансуванням посилила масштабна пожежа 1846 року, в результаті якої Богуслав втратив статус міста, а місцеве населення — зовсім зубожіло. У напівзведенному вигляді храм стояв до 1852 року, допоки будівництво було відновлене з благословення митрополита Київського і Галицького Філарета (Амфітеатрова). Завершилося будівництво за його наступника митрополита Арсенія (Москвіна), який й освятив нову Троїцьку церкву у 1861 році.

Богуславці вкладали багато коштів у підтримку храму в належному стані. Так його ремонтували в 1866 і 1874 роках.

Після революційних подій 1917 року Богуславську церкву, як і тисячі інших, закрили. У ній був влаштований склад для матеріалів і міндобрив. Це призвело до того, що через надмірну вологості інтер’єр та розпис почали руйнуватися.

Святиню передали Церкві лиш на початку 2000-х років. В храмі одразу розпочали капітальний ремонт, який завершили у 2008 році. У 2004 році були закінчені внутрішні розписи, у 2008-му та 2012 роках були проведені капітальні ремонти.

Троїцька церква м. Богуслав

В основі композиції церкви лежить кругла в плані ротонда, оточена колонадою тосканського ордера з півночі і півдня, яка у вівтарній частині переходить в глуху стіну, декоровану напівколону. Ротонда увінчана великим циліндричним барабаном і сферичним куполом з цибулеподібною маківкою. Із заходу до храму прибудовано прямокутний притвор. Дзвіниця — надбудовані, двоярусна, завершена — шпилем. Інтер’єр прикрашений сучасними розписами у неовізантійському стилі (оригінальні розписи не збереглися).

Святині. Ікони: Пресвятої Богородиці «Достойно є Милуюча», великомученика і Пантелеймона і Казанської Божої Матері, яка сама обновилася.

Престольне свято: П’ятидесятий день після Пасхи.

Приналежність: Білоцерківська єпархія Української Православної Церкви.

Адреса: Київська обл., м. Богуслав, вул. Пилипа Орлика, 6.