TAGS: Васильківський р-нцеркви Антонія і Феодосія

Собор Антонія і Феодосія у Василькові розташований на пагорбі серед давніх валів і є візитівкою цього старовинного міста.

Собор Антонія і Феодосія м. ВасильківХрам побудували в середині XVIII століття. До кам’яної церкви тут була дерев’яна, увінчана трьома куполами. Це було характерною особливістю для головних міських храмів того часу. Біля собору стояла також дерев’яна дзвіниця. Двір церкви був обнесений дерев’яним парканом. Напевно, в кінці першої половини XVIII століття дерев’яна церква була вже настільки старою, що Духовний собор Києво-Печерської Лаври, якій належало місто Васильків (до речі, існує легенда, що від Васильківського собору до Лаври прокладений підземний хід), ухвалив розібрати старий дерев’яний храм, а на нього місці збудувати новий цегляний собор. Саме з цією метою на околицях Василькова був побудований завод для виробництва цегли. Хто саме з архітекторів був автором проекту нового цегляного собору Антонія і Феодосія Печерських в Василькові й до сих пір невідомо. Однак відомо, що будівництвом керував кріпак Києво-Печерської лаври, «кам’яних справ майстер» Степан Ковнір, який Собор Антонія і Феодосія м. Васильківбрав участь в зведенні дзвіниць на Ближніх і Дальніх печерах, а також Великої лаврської дзвіниці. Будівельні та оздоблювальні роботи проводилися протягом трьох будівельних сезонів 1755-1758 років.

Церкву виконано в стилі українського бароко — в плані восьмикутний і увінчаний п’ятьма куполами. Престол один — в ім’я Антонія і Феодосія Печерських. Розміри храму 20 х 20 метрів, висота до центрального купола становить 28 метрів. Чотири бічних куполи вінчають квадратні приміщення між рукавами апсид. Вікна прикрашені фігурними наличниками. Характерною деталлю архітектури вважаються фронтони з карнизами подвійної кривизни. Будівля собору зовні деякими рисами нагадує Покровський храм на Подолі та Козелецький собор. В інтер’єрі збереглися розписи В. Бібібкова.

Собор Антонія і Феодосія м. ВасильківБіля собору була зведена цегляна дзвіниця, в якій влаштували теплий храм на честь Усікновення Глави Іоанна Предтечі. Кошти на цю справу виділило управління при Синоді, допомогу надавали й місцеві благодійники.

У 1895 році в один з куполів собору влучила блискавка. Пошкодження були настільки сильними, що купол довелося ремонтувати. У 1906-1908 роках соборну церкву розширили, добудували до головного входу в храм великий дерев’яний притвор. Він проіснував до середини 1980-х років, коли під час реставраційних робіт його розібрали.

В середині XX століття в соборі на честь Антонія і Феодосія Печерських зберігалися дві ікони Богородиці, які суттєво вирізнялися з-поміж інших: перша, чудотворна, яку передали з містечка Ольшаниця; інша дивувала прихожан своєї унікальної іконописом. Серед святинь собору був також срібний хрест 1730 року.

Собор Антонія і Феодосія м. ВасильківУ 1961 році храм був закритий радянською владою. Довгий час його приміщення або використовувалося не за призначенням, або взагалі були без будь-якого догляду. У 1990 році, після попередніх реставраційних робіт, що тривали 8 років, храм відновив свою діяльність.

Святині. Чудотворна ікона Божої Матері Троєручниця.

Престольне свято: 15 вересня.

Приналежність: Київська єпархія Української Православної Церкви.

Адреса: Київська обл., м. Васильків, вул. Соборна, 61.

Собор Антонія і Феодосія м. Васильків