Чудо Архістратига Михаїла в Хонех

Чудо Архістратига Михаїла в ХонехЧудо Архістратига Михаїла в Хонех Православна Церква відзначає 19 вересня. Цього дня престольне свято відзначають декілька храмів на Київщині, серед них, церкви у Бородянці, Плахтянці та Процеві.

Це свято відносить нас у IV століття до Фригії (нині територія Туреччини), де біля Ієраполя, в місцевості Херотопа, діяв храм в ім’я Архістратига Михаїла, поруч з яким знаходилося цілюще джерело. Церква ця була споруджена одним з жителів міста Лаодикії на подяку Богу і святому Михаїлу за зцілення його німої дочки джерельною водою.

Архістратиг Михаїл, з’явившись у видінні батькові німої дівчинки, ще не освяченого святим Хрещенням, сказав, що донька отримає дар мови, випивши води з джерела. Дівиця дійсно зцілилася й почала розмовляти. Після цього чудесного випадку батько з дочкою і вся його родина прийняли Хрещення, а вдячний батько звів церкву на честь святого Архангела Михаїла. До джерела стали приходити за зціленням не тільки християни, але і язичники, багато з яких відреклися від своєї віри та прийняли християнство.

Чудо Архістратига Михаїла в ХонехУ цьому храмі впродовж шестидесяти років виконувала пономарский послух одна благочестива людина ім’ям Архип, який вів подвижницьке життя: харчувався бідно, носив старий одяг, спав на каменях. Проповіддю про Христа і власним прикладом він багатьох язичників приводив до Христа. У своєму озлобленні на християн взагалі, і в першу чергу на Архипа, який ніколи не виходив із храму та був зразковим служителем Христовим, язичники надумали зруйнувати церкву і разом із тим погубити Архипа. Для цього вони поєднали в одне річище дві гірські річки й направили їх на храм. Святий Архип щиро молився Архангелу про запобігання лиха. За його молитвою біля храму з’явився Михаїл і ударом свого жезла відкрив в горі широку розколину і скерував у неї вируючі води потоку, церковна споруда лишилася неушкодженою.

Язичники, котрі стали свідками такого чуда, охоплені страхом розбіглися, а святий Архип й присутні у церкві звеличили Господа та подякували святому Архистратигу Михаїлу за поміч. Місце ж, де сталося диво, отримало назву Хони, що означає «отвір», «розколина».

Чудо Архістратига Михаїла в ХонехОтож це свято спонукає нас звернутися з побожною увагою до образу святого архістратига Михаїла та скористатися уроком, який Церква викладає все віруючим через нього.

Чудо в Хонех — один з рідкісних прикладів явлення Архістратига Михаїла в Новому Завіті. На іконі Архангел вдаряє жезлом в землю, і зводить в ущелину два гірських потоки. Поруч зображена церква і згорблений старець, який звернувся до Архістратига з молитвою. Зазвичай на іконах «Чудо в Хонех» зображується момент явлення Архангела Михайла. Композиція будується таким чином, що зліва розташовується велика фігура Архангела, праворуч — храм і старець, а потік води ділить простір дошки ікони навпіл. Однак зустрічається й інший варіант: Архістратиг в царському вбранні зображується крупно, фронтально, з зображенням «душ праведних в руці Божій» на сфері, а святий Архип — в кутку ікони, припадаючим до ніг небесного покровителя свого храму.