Преподобний Олексій Голосіївський

Преподобний Олексій ГолосіївськийПреподобний Олексій Голосіївський (в миру Олексій Шепелєв) народився в Києві в 1840 році і з народження був німий. Єпископ Воронезький Антоній (Смирницький) передбачив його матері, що вона дасть життя людині, хворому тілом, але при тому великому слузі Божому. Коли йому виповнилося 13 років, митрополит Київський Філарет (Амфітеатров) покликав їх з матір’ю на Пасхальну всеношну. Ієрарх двічі вітав їх словами: «Христос Воскрес!» — і хлопчик відповів: «Воістину Воскрес!» З цього часу він почав розмовляти.

Після смерті матері митрополит взяв його до себе і дав прекрасну освіту. Юнак допомагав владиці в справах управління і часто бував у святого Парфенія Київського. У 1857 році він став послушником в Києво-Печерській Лаврі, де працював на друкарні. У 1872 році прийняв чернецтво з ім’ям Олексій, а ще за три роки був висвячений на священика. Послух духівника він старанно виконував до кінця своїх днів. Крім того, його призначили ключарем Ближніх печер, де він повинен був з миром та настановами приймати велику кількість паломників. Цю ж посаду він обіймав потім при головній церкві Лаври.

Однак через шість років його помилково звинуватили в неправедному використання коштів одного жіночого монастиря, якому він насправді допоміг цілком безкорисливо, і преподобний Олексій був переведений на служіння при лікарні. Оскільки звинувачення переслідували його, він був переведений в Преображенський скит у 1891 році, а звідти в Голосіївський скит знову ж на посаду ризничого. Попри це, він залишався духівником ченців лаври і безлічі паломників, які приходили до нього звідусіль і товпилися біля його келії, щоб отримати духовну розраду та Боже благословення. Святий Олексій також був духівником Київських митрополитів Іоанникія (Руднєва) і Флавіана (Гороецького). Бог нагородив святого даром прозріння, який він використовував, щоб спонукати своїх відвідувачів до покаяння.

Преподобний Олексій ГолосіївськийРоздавши свої незначні заощадження на милостиню, святий Олексій віддав душу Господу 11 березня 1917 року у Голосіївській пустині. Його поховали поруч з церквою ікони «Живоносне Джерело».

У 1925 році він тричі являвся уві сні ігумену Лаври, попросивши перенести свої останки, які опинилися затопленими. З великими труднощами ігумену вдалося отримати дозвіл на це від більшовицькоъ влади. Тоді мощі преподобного старця буди перенесені на 20 метрів нижче від попереднього місця.

У 1993 році в Голосіївській обителі отець Олексій був прославлений у лику святих. Тоді ж були віднайдені його мощі та перенесені в храм для поклоніння віруючих. А над могилою встановлений надгробний пам’ятник.

Пам’ять преподобного Олексія Голосіїївського відзначається 24 березня.