TAGS: почаївпреподобний

Преподобний Амфілохій Почаївський. ФотографіяПреподобний Амфілохій Почаївський або Яків Головатюк, як святого звали в миру, народився в селі Мала Іловиця на Тернопільщині в 1894 році. З ранніх років батьки залучали Якова до господарських робіт. У юнацькому віці Яків допомагав батькові, до якого часто зверталися як до хорошого костоправа. Набуті навички стали в нагоді Якову в подальшому. Від благочестивих батьків, які з дому не виходили без молитви, юнак перейняв все найдобріше та найсвятіше.

1925 року він прийшов на послух в Почаївську Лавру. У 1932-му прийняв чернечий постриг з ім’ям Іосиф. За рік монах Іосифа висвятили у сан ієродиякона, а в 1936-му — у сан ієромонаха. При Лаврі закінчив повний курс чернечо-богословської школи.

У 1941 році призначений помічником економа. Виконуючи різні та послухи, отець Іосиф одночасно лікував хворих — особливо прославився як костоправ. У 1953-му зведений в сан ігумена. У 1954 році призначений на послух при свічному ящику, а 1959-го — продавцем свічок в храмах Лаври. В 1959 — 1962 роках з поміж іншого виконував послух духівника та ін.

У 1962 році отець Іосиф стояв на захисті Лаври від закриття, в наслідок чого за ним приїхав «чорний ворон», і святого відвезли в психлікарню в Буданові, щоПреподобний Амфілохій Почаївський за Тернополем. Він опинився в палаті для «буйних» душевнохворих. Муки припинилися лише з приїздом в лікарню Світлани Аллілуєвої, дочки Сталіна, яку він колись вилікував від душевної хвороби. Їй вдалося домогтися звільнення старця. Після він повернувся на свою малу Батьківщину і продовжував служити, звершуючи молебні та зцілюючи людей.

Один з родичів побив преподобного, так що перебуваючи при смерті, він приймає схиму з ім’ям Амфілохій. Одужавши, знову повертається в рідне село.

Господь наділив старця даром творити дива. Найвідоміше з них — воскресіння дівчинки, яка померла по дорозі до святого. Також за його молитвами отримували зцілення невиліковні каліки, глухі та сліпі. Багато приходило людей, яких мучили злі духи. Навіть бесіди з батюшкою допомагали людям в різних життєвих обставинах.

Святий угодник Божий передбачав свою смерть. Його кілька разів намагалися отруїти. Відійшов до Господа 1 січня 1971 року.

Багато віруючих приїхало до Почаєва з усіх куточків Радянського Союзу, не дивлячись на новорічні свята. З тих пір, більше трьох десятків років, на могилі старця запалювалися свічки, служилися панахиди, молилися віруючі. Все це супроводжувалося чудесними зціленнями.

Преподобний Амфілохій Почаївський. МощіЧисленні чудеса послужили приводом до канонізації схіігумена Амфілохія, прославлення якого у лику святих Українська Православна Церква звершила в 2002 році. Ця подія відбулася 12 травня. А на наступний день мощі святого були урочисто перенесені в лаврський печерний храм Іова Почаївського. На святковому богослужінні в день прославлення в Почаївській Лаврі зібралося 20 тисяч прочан. У раки з мощами відбулося безліч зцілень.

Пам’ять преподобного Амфілохія Почаївського відзначається 1 січня та 12 травня.