Святий Єлезвой Ефіопський

Святий Єлезвой або Єлезваан жив в VI столітті та був царем Древнбоефіопської Аксумської держави (зійшов на престол, імовірно, в 518-519 роках). Він правив країною мудро та був у пошані у свого народу.

Єлезвой відомий як учасник хим’яро-ефіопських воєн. Так, в 522 році влада в Хим’ярі захопив іудей Дунаан (Йосеф Асар Ясар). Незабаром він почав гоніння на християн, вершиною якого стала мученицька смерть 4299 послідовників Христових в 523 році.

Прийнявши заклик візантійського імператора Юстина I (518-527) Єлезвой відправився в похід на Дунаана, щоб помститися йому за смерть християн. Перед походом ефіопський цар відвідав монастир Зинона, в якому монах передрік йому перемогу, якщо після війни він піде в монастир. У 525 році армія Єлезвоя на кораблях прибула до червономорського узбережжя Ємену і розбило війська Дунаана. Самого хим’ярского правителя взяли в полон і стратили. Після цього на трон Хим’яру зійшов християнський правитель.

Умовно вважається, що Єлезвой правил приблизно до 540 року, а потім, залишивши владу своєму синові, пішов в монастир, як і обіцяв Богу. Свій царський вінець він відправив до Єрусалиму з проханням розмістити над входом в Гроб Господній. У суворому пості та аскетизмі Єлезвой провів близько 15 років. Він помер в 555 році та був похований в монастирі святого Пантелеймона в Ефіопії.

Пам’ять відзначається 6 листопада.