Мучениця Євлалія Барселонська народилася в 290 році й жила неподалік від міста Барцінона, нинішньої Барселони. Побожні батьки виховали дочку в вірі Христовій. Уже в підлітковому віці дівчина разом з однолітками проводила час в читанні Священних книг, занятті ремеслами, а найголовніше — в молитві.

В епоху гонінь імператора Діоклетіана (284-305) в місто прибув губернатор Дакіан, щоб позбутися християн. Дізнавшись про це, Євлалія потайки залишила рідну домівку і попрямувала в Барцінон. Пройшовши через натовп, дівчина стала перед суддею і викрила його, за примус християн відрікатися від своєї віри і здійснювати жертвопринесення язичницьким ідолам.

Мучениця Євлалія Барселонская (+304)Тоді правитель наказав нещадно бити святу різками, але вона стійко терпіла все муки, кажучи, що Господь позбавляє її від болю. Євлалію прив’язали до дерева і стали рвати її тіло залізними кігтями, а потім рани палити вогнем. Дивлячись на катування християнки, Дакіан запитав, чому її Бог не допомагає їй, на що свята сказала, що безбожний правитель не може Його бачити. Під час молитви Євлалія, вогонь з факелів обернувся на самих мучителів та попалив їх.

Згідно з деякими християнським джерелам, святая Євлалія зазнала тринадцять тортур. Дванадцятою було розп’яття на косому хресті, а останньою — обезголовлення.

Перед смертю дівчина молилася Господу, щоб Він взяв її на небеса, що і сталося — з цими словами на вустах Євлалія упокоїлася. В той момент люди побачили, що з її рота вилетіла біла голубка та злетіла на небеса. Потім раптова заметіль покрила оголене тіло мучениці, подібно білому одягу (є припущення, що події відбувалися взимку, і тіло святої було вкрите снігом).

За три дні до місця страти прийшли батьки мучениці. Вони плакали за загиблою дочку, але разом із тим й духовно раділи тому, що Евлалия увійшла в сонм угодників Божих.

Останки святої були поховані християнами. Євлалію канонізували в 633 році. Вона стала шануватися покровителькою Барселони, крім того шанування поширилося по всій Іспанії і на півдні Франції, так що кілька населених пунктів були названі її іменем. У 713 році, побоюючись осквернення мощей мусульманами, святиня була захована й близько півтора століття залишалася прихованою. У 1339 році мощі поклали в нову гробницю в крипті кафедрального собору Св. Хреста і св. Євлалії в Барселоні.

Пам’ять мучениці Євлалії святкується 4 вересня.