Мученики Флор і Лавр жили в II столітті в Римській провінції Іллірія (територія сучасних Хорватії, Албанії, Чорногорії та інших Балканських країн). За професією вони були будівельниками і каменотесами. Крім ремесла від своїх вчителів-християн брати навчилися також благочестя і богоугодного життя.

Іллірійський префект Лікаіон відправив Флора та Лавра на будівництво язичницького храму. Разом з безпосередніми роботами святі тримали піст й творили молитву. Брати роздумували про Божественне, вели себе гідно і смиренно, як і личить справжнім християнам. Всі зароблені гроші вони роздавали бідним і нужденним.

Одного разу на місце будівництва прийшов син місцевого язичницького жерця Мамертина, з яким стався нещасний випадок — уламок каменю поранив його очі. Флор і Лавр запевнили батька, що його син буде зцілений. Святі привели юнака до тями і сказали лише вірити в Ісуса Христа. Після того як він визнав віру в Господа, а брати піднесли молитву за його одужання, поранені очі зажили. Бачачи таке диво, в Христа увірував і сам Мамертин.

Мученики Флор і Лавр ІллірійськіКоли будівельні роботи були закінчені, Флор і Лавр разом з іншими будівельниками-християнами увійшли в язичницький храм і, розбивши і викинувши всі ідольскі статуї, встановили Хрест. Наступної ночі вони провели в молитві в цьому ж храмі, який тим самим фактично став християнським. Дізнавшись про те, що трапилося, правитель наказав спалити Мамертина разом з сином і ще трьома сотнями християн.

Самих же братів відправили назад до префекта Лікаіона, який наказав їх кинути в порожній колодязь і засипати землею. Після багатьох років мощі знайшли і перенесли в Константинополь. Відомо, що в 1200 році їх бачив паломник з Новгорода Антоній. Його земляк Стефан в 1350 році бачив чесні глави святих в Афонському монастирі Пантократор.

Сьогодні в честь Флора та Лавра на Київському Подолі діє знаменитий Флорівський жіночий монастир.

Флор і Лавр вважаються покровителями тих, хто будують храми і взагалі всіх тих, хто пов’язаний з будівництвом. На Русі братів також шанували як покровителів і захисників коней і худоби.

Пам’ять святих мучеників Флора і Лавра святкується Церквою 31 серпня.