TAGS: мученик

Мученики Аникита і Фотій жили в III столітті і походили з малоазійського міста Нікомедія (нині турецьке місто Ізміт).

Аникита був воєначальником і одного разу викрив імператора Діоклетіана (284-305), що демонстрував на головній площі знаряддя тортур для залякування християн. Розлючений правитель наказав катувати сміливого християнина, після чого засудив його на смерть через диких звірів. Однак леви його не чіпали, а лише лагідно сіли біля ніг Аникити.

Тоді ж несподівано стався землетрус, в результаті якого зруйнувався язичницький храм Геракла, а багато язичників заживо загинули під обваленою стіною.

Кат вже було взяв меч, щоб обезголовити святого, але сам миттєво впав мертвим. Потім Аникиту піддали колесуванню й вогню, але в першому випадку колесо зупинилося, а в другому — полум’я згасло. Тоді його кинули в піч з розпеченим металом, але і це ніяк не зашкодило святому. Таким чином, Господь зберіг угодника для напоумлення багатьох.

Святий Фотій був племінником Аникити. Він привітав свого дядька і звернувся до імператора зі словами про нікчемність ідолів. Коли його хотіли стратити, то меч вдарив ката.

Мученики Аникита і Фотій НікомідійськіЗа три дні, які сповідники провели в тюремному ув’язненні, Діоклетіан закликав їх і намагався умовити поклонитися язичницьким ідолам, за що обіцяв багатство і славу, але мученики відмовилися. Тоді їх прив’язали до диких коней і тягли по землі, але вони залишилися неушкодженими. Не загинули вони й в розпеченій лазні. Тоді імператор наказав розпалити велику піч, в яку добровільно увійшли багато християн, зміцнені подвигами двох сповідників. Тіла святих виявилися непошкодженими вогнем. Бачачи це, деякі язичники увірували в Ісуса Христа. Мученики Анікіта і Фотій відійшли до Господа в 305 році.

Мощі святих поховали місцеві християни. Пізніше їх перенесли в Константинополь, де в честь Аникити і Фотія був зведений храм. Там від мощей відбувалися численні зцілення.

Пам’ять святих святкується 25 серпня.