Мученик Севастіан Римський

Мученик Севастіан Римський народився в галлійському місті Норбонне (сучасна Франція) в 256 році. У вірі був вихований благочестивими батьками-християнами. З відзнакою навчався в Медіолані (нинішній Мілан) і згодом став начальником преторіанської гвардії (елітарна група охоронців римських імператорів).

Свою службу святий почав при імператорі Карині (283-285), котрий лояльно ставився до християн в караулі, вважавши, що їхня віра не впливає на хоробрість і виконання обов’язків. Таким чином, у Севастіана був доступ до в’язниць, де він по можливості допомагав побратимам по вірі та багатьох звільнив. Він таємно відвідував богослужіння в римських катакомбах і в його особі багато гонимих християн знайшли захисника.

Мученик Севастіан РимськийОдного разу віра Севастіана стала явною. Він дізнався, що двох його друзів-християн братів Марка і Маркелліна засудили на смерть. Родичі намагалися вмовити їх відректися від християнства і врятувати життя. Брати було вже похитнулися, але коли прийшов Севастіян і підбадьорив засуджених, вони зміцніли духовно. Присутнім буловидіння семи ангелів і Юнака, що благословив Севастіана.

Там же був скарбник (за іншою версією тюремник) на ім’я Нікостратор та його дружина Зоя, яка кілька років тому втратила дар мови. Припавши до ніг святого воїна, вона просила зцілити її. Севастіян перехрестив її, після чого Зоя відразу ж заговорила. Тоді Нікостратор і Зоя вирішили хреститися, і разом з ними це зробило ще кілька десятків людей.

Після смерті імператора Каріна, на трон зійшов гонитель християн імператор Діоклетіан (285-305). Незабаром йому донесли, що Севастіян є християнином. Воїна заарештували й ув’язнили. Страту для нього вибрав сам імператор — за його наказом Севастіана вивели за міські стіни і прив’язали до дерева перед фалангою лучників, які випустили в засудженого хмару стріл. Думаючи, що він мертвий, солдати залишили тіло страченого. Однак, рани виявилися не смертельними, хоч і дуже тяжкими, і Севастіан залишився живий. Одна благочестива вдова Ірина, яка прийшла поховати мученика, знайшла його живим, і згодом виходила.

Коли святий зодужав, жінка стала вмовляти його втекти з Риму і знайти собі на час безпечне місце. Але він пішов до імператора і знову визнав свою віру, звинувативши його в безсердечному поводженні з християнами. Діоклетіан наказав стратити Севастіана, що і сталося в 288 році. Тіло, побитого до смерті камінням воїна, кинули в колодязь. Одній християнці Лукіні було ведіння мученика Севастіана, який звелів забрати його тіло та поховати в катакомбах.

Згодом на цьому місці, що біля Аппієвої дороги, в V столітті була зведена базиліка на честь святого, де нині спочивають його мощі. Частини мощів також знаходяться в: соборі Святого Петра і церкві Чотирьох святих на Целійском пагорбі в Римі, церкви святого Cебастьяна в німецькому місті Еберсберг та ін.

Західні християни шанують святого покровителем військових й поліцейських.

Пам’ять мученика Севастіана Римського відзначається 18 грудня.