TAGS: мученик

Мученик Дометій походив із Персії, де жив в IV столітті. В молодості навернувся у віру Христову, завдяки якомусь чоловіку на ім’я Уар. Покинувши рідну землю, він хрестився в одному з монастирів в Нисибіні (нинішнє турецьке місто Нусайбін), там же і прийняв чернецтво.

У монастирі молодий чернець зіткнувся з недоброзичливістю інших ченців, через що оселився в обителі мучеників Сергія і Вакха в Феодосіополі (нині турецький Ерзурум). Тут він перебував під духовним керівництвом суворого старця Нурвела. Про цього подвижника відомо, що він шістдесят років не вживав вареного і не спав лежачи, а лише відпочивав спираючись на свій посох.

У цій обителі Дометія висвятили в дияконський сан, а коли ігумен хотів висвятити його на священика, то святий відмовився, вважаючи себе негідним для цього високого і відповідального служіння. Після цього він пішов на одну з сирійських гір в районі міста Кир, де в холод і спеку жив під відкритим небом. Розповіді про його подвижницьке життя поширилися серед людей, і багато хто став приходити до святого за молитвами і зціленням. Дометій зміг навернути до Христа багатьох язичників.

Одного разу до місця, де святий здійснював свій подвиг з учнями, прибув імператор Юліан Відступник (361-363), що йшов на війну з персами. Дометій був знайдений під час молитви в печері зі своїми учнями, і за наказом імператора вони були закидані камінням. За іншою версією, коли Юліан об’їжджав околиці Кіра перед походом, він побачив, як біля однієї печери було велике зібрання людей, що слухали проповідь Дометія. За відмову припинити проповідувати, святого живцем заклали в печері.

Мощі мученика були виявлені через два роки. Їх перенесли до Константинополя й поклали в мартирій в кварталі Юстініани. Відомо, що вже в VI столітті в столиці Візантії існував монастир в честь Дометія Персіянина. Сьогодні частина мощей святого зберігається в Пантелеймонову монастирі на горі Афон.

Пам’ять мученика Дометія святкується 20 серпня.