Преподобний Єлеазар Анзерський

Преподобний Єлеазар Анзерський народився в місті Козельську у Калузькій області (Росія) в родині купців Севрюкіних. З благословення батьків, він пішов в Соловецький монастир, де прийняв постриг від ігумена, преподобного Іринарха.

У монастирі відкрилося його дивовижне художнє обдарування: він навчився різьбі по дереву і брав участь в оздобленні Преображенського собору. У 1612 році, з благословення ігумена, він пішов на Анзерський острів, де став відлюдником і постійно перебував у молитві.

Щоб добути собі прожиток на пустельному острові, преподобний Єлеазар вирізав дерев’яні чашки, які залишав на пристані. Ті хто пропливав повз острова забирали чашки, а натомість залишали припаси.

Преподобний Єлеазар АнзерськийУ 1616 році преподобний Єлеазар був пострижений в схиму. Ченці, які зібралися навколо преподобного, утворили скит з суворим статутом чернечого життя за стародавнім зразком. Чернечі келії були побудовані далеко одна від одної.

Відлюдники збиралися разом лише для суботніх та недільних богослужінь. Келійна молитва поєднувалася з тяжких фізичною працею. Серед учнів преподобного Єлеазара був інок Микита, майбутній Московський Патріарх Никон.

Цар Михайло Федорович, знаючи про подвижницьке життя святого, викликав його до Москви. Там преподобний Іринарх передрік йому народження сина, за що цар щедро обдарував його та допоміг влаштувати на острові кам’яний храм в ім’я Пресвятої Трійці й обитель.

Преподобний Єлеазар займався книгописанням. Він склав та переписав три книги «Квітника», до яких увійшли старовинні повісті. Йому належить також тлумачення на чин келейного чернечого правила.

Помер преподобний Єлеазар в глибокій старості у 1656 році.

У 1757 році при будівництві храму над його могилою були віднайдені його нетлінні мощі.

У радянські часи, у 1925 році, мощі преподобного Елеазара були відкриті та вивезені з Анзера. Місцезнаходження мощей Елеазара в даний час невідомо. У 2003 році в розореному похованні святого була знайдена частка його мощей, яка зберігається в церкві Воскресіння Христового Анзерського скиту.

День пам’яті преподобного Єлеазара Анзерського відзначається 26 січня.