Святий Арсеній Ніноцміндський був одним з найбільших церковних діячів своєї епохи, прекрасним перекладачем, каліграфом і письменником-богословом. Він прийняв чернецтво в Єрусалимі, а через деякий час повернувся до Грузії, де був висвячений на єпископа міста Ніноцмінда.

Святитель прагнув до усамітнення і подвижницького життя, тому прийшов до грузинського царя Давида Куропалата й попросив дозволу залишити єпископське служіння і піти в один з монастирів. Правитель прийняв прохання святого та відправив його в обитель Отхтаеклесіа в долині річки Чорох (нині територія Туреччини). Там святий познайомився з монахом Іоанном (Грдзелісдзе), знаменитим церковним письменником.

Святий Арсеній НіноцміндськийБлагочестиве життя двох подвижників стала привертати увагу багатьох, і ченці оселилися в одному з монастирів в області Понт (нині Туреччина). Коли чутка про подвижників дійшла до Афону, засновники Іверського грузинського монастиря преподобні Іоанн і Євтимій запросили їх на Святу гору. Там монахи допомагали Святогорцям в перекладах Святого Письма та богословських книг.

Арсеній протягом багатьох років трудився в Іверському монастирі, де мирно упокоївся в похилому віці. Його поховали в монастирській церкві, а пізніше мощі перенесли в соборний храм Успіння Богородиці й перепоховали поруч із засновниками обителі.

Пам’ять святого Арсенія Ніноцміндського відзначається 13 серпня.