Свята цариця Тамара ВеликаЦариця Тамара походила з роду Багратидів, який за версією грузин йде від царя Давида. Народилася вона у 1166 році. Уже в 1178-му її батько, цар Георгій, оголосив дівчинку своєю співправителькою. Через сім років, коли батько помер, Тамара стала правителькою Грузії. Прийнявши царювання, вона обрала на ключові посади найдостойніших людей, а також звільнила Церкву від податків.

Юна цариця володіла природною красою, розумом і чарівністю, тому була бажаною нареченою для безлічі правителів усього світу. Однак, Тамара від народження хотіла залишатися безшлюбною. Царству потрібен був спадкоємець і цариця виходить заміж за царевича Осетії Давида. Шлюб виявився вдалим і у молодих з’явився первісток Георгій.

Цариця Тамара багато зробила для відновлення величі грузинського царства, а також поширення християнства по всій його території, будівництва церков і монастирів. Разом з Грузією процвітали і сусідні народи. За свідченням істориків, могутність царства в період правління Тамари було найбільшим за всю його історію. Час її правління називають «золотим століттям грузинської історії». Свята володіла невичерпною добротою — за три десятиліття її правління Тамара жодного разу не видала розпорядження про покарання.

Правителька багато дбала про благоустрій церков, а також виконання церковного статуту в повній мірі. В її палаці щодня служилися Літургії і молебні.

Незадовго до смерті, у Тамари виявилася невідома хвороба. По всій країні підносилися молитви за її одужання. Господь покликав до себе благовірну правительку в 1213 році.

Свята цариця була канонізована Церквою, яка її іменує Тамарою Великою. Свята заповіла поховати себе таємно. З палацу в різних напрямках виїхали загони з десятком трун, тому невідомо де саме знаходяться її мощі.

Церква вшановує пам’ять святого благовірної цариці Тамари Великої 14 травня.