Мученик Євстафій Мцхетський жив в VIII столітті та походив з Персії. Він народився в місті Гандзаке, де його батько був жерцем-вогнепоклонником.

Приблизно в 30-річному віці оселився в Мцхеті й почав займатися шевським ремісництвом. Він глибоко проникся вірою і традиціями грузинського народу. Згодом Гвіробандак (так назвали майбутнього святого при народженні) навернувся в християнство, причому його хрестив сам Патріарх Самуїл. Потрібно сказати, що християнам в той час було дуже непросто, оскільки перси володіли Східної Грузією, і переслідували віруючих у Христа, змушуючи поклонятися вогню. Незабаром після хрещення Євстафій одружився на грузинській дівчині, повноцінно долучившись до життя народу. Він вів праведне життя, примноження багатьма чеснотами.

Коли перси, що окупували Мцхету,  покликали Євстафія на святкування, той відмовився, сказавши, що він вже християнин, і далекий від темряви. Після закінчення святкування вогнепоклонники повідомили про це начальнику Мцхети  Устаму. Той викликав святого і, погрожуючи тортурами, став вимагати відректися від християнства. Євстафій відповів, що готовий все витерпіти заради Христа. Оскільки Устам сам не мав права стратити Євстафія, то відправив його в Тбілісі до марзпана — наміснику Перського шаха.

Мученик Євстафій МцхетськийЗ Євстафієм відправили ще семеро християн, частина з яких під страхом тортур відреклася від Христа. Згодом вони трагічно закінчили своє життя: один помер у злиднях, інший — в муках, інший став біснуватим. Святого також катували і потім кинули в темницю, де він провів півроку. За клопотанням Патріарха Самуїла і дворян Євстафія звільнили.

Через три роки прибув новий марзпан, який за доносом жерців викликав судити Євстафія. Праведник попросив можливості побачити свою сім’ю і, передбачивши їм, що його чекає, попрощався з рідними. Святий сповідав перед правителем свою віру в Істинного Бога. Розгніваний марзпан звелів кинути його до в’язниці. Вночі святому відсікли голову, а тіло кинули за межами міста, щоб його з’їли дикі звірі. Але християни забрали тіло мученика і передали в Мцхету, де його зустрів Патріарх і поховав під престолом кафедрального собору Светіцховелі (Дванадцяти апостолів).

Мучеництво Євстафія було записано очевидцем, ім’я якого невідоме. Цей твір  зберегся до нашого часу і є найяскравішим прикладом грузинської оригінальної житійної літератури, а також найціннішим джерелом ранньосередньовічної історії Грузії.

Пам’ять мученика Євстафія святкується 11 серпня.