Преподобний Христодул Патмосський, чудотворець

Преподобний Христодул Патмосський, в хрещенні Іоанн, народився в першій чверті XI століття (ймовірно, близько 1020 року) недалеко від Нікеї Віфінської (сучасне турецьке місто Ізнік).

Преподобний Христодул Патмосський, чудотворецьПрославився як аскет і талановитий лікар по всій Візантійській імперії. Своє життя він присвятив подорожам по святих місцях, пов’язаних з життям Господа Ісуса Христа, Божої Матері та святих апостолів.

У 1043 році прийняв чернецтво на горі Олімп, де під керівництвом старців набув широкої на той час освіту. Після смерті свого духовного батька, в 1045 році він здійснив паломництво по святих місцях, побувавши в Римі та Палестині, жив в Палестинській пустелі, Малій Азії та на деяких грецьких островах, де заснував засновані кілька монастирів.

Після вторгнення сарацинів в Палестину Христодул покинув Святу землю і в 1070 році оселився на горі Латр в ставропігійному Богородице-Cтовпному монастирі в Карії. Незабаром його обрали настоятелем цього монастиря. У 1076 року патріарх Константинопольський Косма I Єрусалиміт поставив його архімандритом над усіма латрійськимі монастирями. У 1076-1079 роках зусиллями святого Христодула була проведена велика робота по облаштуванню чернечого життя, наповненню монастирської бібліотеки, почалися будівельні та фортифікаційні роботи. Тоді ж виникли розбіжності з патріархією щодо підпорядкованості Лаври. У 1079 році латрійські обителі зазнали руйнувань від турків-сельджуків. Христодул з невеликою громадою сховався в місті Строве на узбережжі Егейського моря, де відлюдник Арсеній Скінурі надав йому керівництво своїм монастирем. Незабаром Хрістодул переселився на сусідньому острів Кос, що найменш страждав від мусульман, де в Арсенія було кілька маєтків, і на горі Пеліон, за пропозицією останнього, в 1080 році започаткував монастир на честь Пресвятої Богородиці Кастріанської. У 1087 році преподобний заснував монастир на сусідньому острові Лерос. Крім того, під час свого перебування на острові Кос Христодул організував експедицію на гору Латр, однією з цілей якої був порятунок книг покинутої їм обителі.

Преподобний Христодул Патмосський, чудотворецьПрагнучи до більшого усамітнення та аскетичного подвигу, преподобний Христодул звернув свою увагу на острів Патмос. Тут він був настільки вражений аскетичним духом цих місць, що вирішив заснувати на острові монастир. У 1088 році святий упросив імператора Олексія I Комніна для його нової обителі Патмос замість земель на острові Кос і на березі Карий. Преподобний влаштував монастир на горі поблизу печери, в якій, за переказами, святий апостол Іоанн Богослов отримав Божественне одкровення і написав в 68-69 роках свою пророчу книгу. Обитель була закладена на скелястому виступі майже в самому центрі острова і відразу, протягом перших трьох років, набула вигляду фортеці.

Однак в останні роки життя через набіги морських піратів преподобний був змушений тікати з Патмоса разом з учнями на острів Евбею, де він і помер у 1093 році. Незадовго до смерті преподобний заповів поховати його на острові Патмос в заснованому ним монастирі, що його учні й виконали.

Чесні мощі преподобного Христодула і донині зберігаються на острові Патмос в монастирі Іоанна Богослова. Святий шанується небесним заступником острова.

Його пам’ять відзначається 29 березня.