Мученик Мануїл Критський

Мученик Мануїл Критський народився в селі Сфакія на острові Крит. Він був схоплений турками під час репресій, що послідували за повстанням 1770 року, та насильно навернений в іслам. Йому вдалося втекти та сховатися на грецькому острові Міконос, де він знову став християнином і одружився. Через декілька років, дізнавшись, що дружина порушує подружню вірність, він без гніву і ненависті забрав шістьох дітей та переселився в інший будинок.

У 1792 році, коли святий Мануїл повертався зі Самоса на кораблі, завантаженому колодами, на них напало турецьке військове судно. На його борту знаходився шурин Мануїла, який перебував на службі у аги і смертельно ненавидів зятя за те, що той залишив його сестру. Побачивши Мануїла, він тут же доніс на нього як на відступника.

Святого привели до aги, і той наказав християнину повернутися в іслам, погрожуючи страшними тортурами. Мужній Мануїл відповідав: «Про це не може бути й мови! Я народився християнином і християнином хочу померти!». Він залишився непохитним під тортурами аж до прибуття корабля на острів Хіос, де стояв військовий флот султана.

Після допитів адмірал наказав його обезголовити. Почувши вирок, Мануїл лише вигукнув: «Слава Тобі, Боже!» З радістю схилив він шию перед катом. А той, раптом злякавшись, втік, викликавши серед присутніх турок великий переполох. Святий же залишався нерухомий, стоячи на колінах.

Один з воїнів схопив меч та вдарив ним Мануїла, однак не зміг відрубати йому голови. У сказі він кинувся на святого і перерізав йому горло, немов ягняті. На наступний день адмірал, побоюючись шанування мученика християнами, наказав викинути його тіло в море.

Пам’ять мученика Мануїла Старшого (не слід плутати із Мануїлом Критським Молодшим (+1824)) відзначається 28 березня.