21 вересня Церква святкує Різдво Пресвятої Богородиці. Відзначимо, що це перший двонадесяте свято в церковному році, який розпочався у вересні.

Пресвята Богородиця, живучи на землі, явила собою ідеал смирення та усіляко приховувала Себе від суєти цього світу. Проте Її особистість не змогла пройти повз людської уваги. Святе Передання зберегло чимало відомостей про те, де, як і чим жила Божа Мати. За промислом Божим Євангеліє дуже мало подає нам відомості про Марію. Але це зовсім не тому, що Вона не була цього варта, а тому, що така кількість інформації була найбільш оптимальною і корисною для людини. Багато відомостей ми черпаємо зі Священного Передання Церкви. Існує чимало авторитетних, достовірних творів, в яких доволі детально висвітлено життя Богородиці. Хоча, звичайно, не всі подібні свідчення мають однакову наукову або богословську цінність.

Різдво Пресвятої БогородиціСвято Різдва Пресвятої Богородиці було встановлене Церквою ще в IV столітті в пам’ять про велику подію народження в благочестивого подружжя з невеликого міста Назарета, Іоакима і Анни, дочки Марії — Матері Господа нашого Ісуса Христа.

Іоаким походив з роду видатної людини — царя, псалмопівця і пророка Давида, а його дружина Анна — первосвященика Аарона. Подружжя довгі роки чекало появи дитини, але дожило до сивих років бездітним. У той часи люди були переконані: майбутній Спаситель Світу не може з’явиться в грішних батьків, а бездітність в уявленні тогочасного іудейського народу саме вказувала на це. Тому Іоаким і Анна постійно страждали від докорів людей.

В одне зі свят Іоаким приніс до Єрусалимського храму свою жертву Богу. Однак священик не прийняв його жертви, вважаючи сивочолого чоловіка великим грішником. Іоаким з глибоким сумом пішов у юдейську пустелю і там зі сльозами молився Богу про дарування немовляти.

Анна, довідавшись про події в храмі, і про те, що сталося з її чоловіком, також стала з великою силою просити Бога про милосердя до їх сім’ї. Іоаким і Анна пообіцяли: якщо станеться диво, і у них народиться дитина, вони обов’язково присвятять її на служіння Богу. Про те, що їх молитва почута, святому подружжю повідомив Архангел Гавриїл.

Різдво Пресвятої БогородиціПравославні християни, збираючись на молитву в храмах в цей святковий день, свідчать, що Діва Марія не була звичайною дівчиною, а Тією, Яка прийшла в світ, щоб народити Сина Божого. І тому святі отці, кажучи про цю подію, відзначають, що сьогодні народилася не тільки Богородиця, адже якби Вона не народилася, то не народився би й Спаситель, і не народилася б Церква, а якби не народилася Церква, то люди не могли б врятуватися. Тому в день Різдва Богородиці починається історія порятунку людства і Господь виходить назустріч грішним людям, і посилає Ту, яка буде бачити гріхи та немочі людей, заступатися за них перед Богом і допомагати людям виправитися. Тому для кожної людини Діва Марія є Небесною Матір’ю.

Сьогоднішнє свято також нагадує і про те, що людина може бути досконалою і здатною розкрити в собі образ Божий, якщо намагатися, перш за все, виконувати волю Божу — так, як це робили батьки Пречистої, як робила Вона Сама, і до чого, в кінці решт, покликана кожна людина.

На честь Різдва Богородиці на Київщині споруджено чимало храмів.