Мученик Петр АлеутВідомостей про життя святого Петра є відносно небагато. Місце, рік народження, а також інформація щодо його походження достеменно невідомі. Є припущення, що Чукагнак (ім’я до хрещення) народився на Кадьякських островах на Алясці, що була тоді територією Російської Америки. Більшу частину місцевих жителів складали алеути, тому росіяни так називали все населення.

Варто нагадати на цих островах з кін. XVIII століття досить успішно діяла Кадьякська духовна місія. Імовірно, майбутній святий був одним з учнів святого Германа Аляскинського і прийняв хрещення з ім’ям Петр.

Своє життя святий Петр Алеут закінчив мученицьки. Сталося це так. У 1812 році в 80 кілометрах від Сан-Франциско, в стратегічно вигідному місці, росіянами було засновано поселення під назвою форт Росс. Тут працювала компанія, що займалася полюванням на морських тварин. Це місце також потрапляло в поле зору іспанських колонізаторів. У 1815 році неподалік від поселення працювала група з чотирнадцяти алеутів. У негоду їх плавальні суду причалили біля затоки Сан-Педро, де вони потрапили в полон до іспанських військових.

За однією з версій невільники були передані єзуїтам. Інша версія розповідає, що алеути були передані в руки францисканців. Загарбники примушували полонених прийняти католицьку віру. Однак алеути показуючи свої хрестики, відповідали, що вже хрещені й не хочуть приймати іншу віру. Полонених попарно заточили і мучили без їжі і води. Святий Петро був ув’язнений разом з алеутів Іваном Киглаєм, який став свідком його мученицького подвигу.

На черговому допиті, Петру стали відсікати почергово суглоби пальців ніг. Петро твердо переносив муки і повторював, що не замінить своєї віри. Після цього йому відрубали по черзі суглоби пальців на руках, а далі — ступні ніг і кисті рук. Від великої втрати крові мученик помер. На наступний день полонених переслали в інше місце і вони врятувалися.

У 1819 році Киглай втік з полону й дістався Новоархангельська. Його розповідь про мучеництво Петра була передана Герману Аляскинському. Вислухавши історію, святий встав і, поклавши на себе хресне знамення, промовив: «Святий новомученик Петр, моли Бога за нас!».

Прославлення Петра Алеута у лику святих було звершено Православною Церквою в Америці у 1980 році. Руська Православна Церква Закордоном вшановує цього в Соборі перших мучеників Американської землі. На честь святого на Північно-Американському континенті побудовано ряд церков.

Пам’ять мученика Петра Алеута святкується 24 вересня.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *