Ікона Богородиці Софія — Премудрість Божа Київська

В православному світі відомо кілька ікон Богородиці Софія — Премудрість Божа, які знаходяться у Новгороді, Вологді, Москві та інших містах. Є такий образ і у Києві, який прикрашає іконостас древньої Софії Київської.

Ікона Богородиці Софія - Премудрість Божа Київська

Ця ікона, зображуючи Божу Матір та Іпостасну Премудрість — Сина Божого, Котрий втілився від Неї, виражає одну головну думку. Під Премудрістю, або Софією, розуміють Сина Божого на підставі IX глави книги Притч Соломонових, де говориться: «Премудрість свій дім збудувала, сім стовпів своїх витесала». У цих словах міститься вказівка на Христа, Сина Божого, Який у посланнях апостольських називається Божої силою і «Божою Премудрістю»; а в слові «дім» міститься вказівка на Пресвяту Діву Марію, яка послуживша втіленню Сина Божого. На підставі цих слів будується зображення ікон Святої Софії, Премудрості Божої.

Київська Софія — Премудрість Божа запозичена з церкви Юстиніана у Візантії, зображує з’єднання Церкви Небесної і земної через втілення Сина Божого — Премудрості Божої. На ній зображений будинок або храм і в ньому стоїть Богоматір в хітоні, з покривалом на голові, під покровом, який підтримується сімома стовпами. Руки й долоні Її розпростерті, а стопи затверджені на серповидному місяці. На персях Богоматері спочиває Предвічне Немовля, правою рукою благословляє, а в лівій тримає державу. На карнизі написані вищезгадані слова книги Притч.

Ікона Богородиці Софія - Премудрість Божа КиївськаНад покровом посередині зображено оточеного променями Духа Святого, а трохи вище, також оточеного сяйвом, Бога-Отця. По обидва боки зображення Бога Отця та Духа Святого представлені сім архангелів з розпростертими крилами та зі знаками свого служіння в руках: з правого боку Михаїл з полум’яним мечем, Уриїл з блискавкою, і Рафаїл з алавастром миру; з лівого боку Гавриїл з квіткою лілії, Селафіїл з чотками, Єгудиїл з царською короною і Варахиїл з пучком квітів на білому платі.

Під хмарою з серповидної місяцем, що служить підніжжям Богоматері, зображений амвон з сімома ступенями, що зображає Божу Церкву на землі з старозавітними праотцями і пророками, які були тайно видцями втілення Премудрості. З правого боку, на четвертій сходинці зверху, зображений Мойсей зі скрижалями, за ним на наступній ступені в низхідному порядку зображені: Аарон в митрі як первосвященик, Давид в короні, царскій мантії таз ковчегом Завіту. З лівого боку проти Мойсея на одному з ним щаблі стоїть пророк Ісая, далі стоять Єремія з сувоєм, Єзекіїль з брамою зачиненою та Даниїл з каменем в руках.

Крім того, на кожній з семи ступенів цього амвона написано по одному слову: віра, надія, любов, чистота, смиренність, доброта і слава. Сім ступенів амвона затверджуються на семи стовпах, на яких знаходяться взяті з Апокаліпсису зображення та їх пояснення. На першому стовпі зображені сім очей з написом: дар ради (поради); на другому — семисвічник з написом: дар розуму; на третьому — книга з сімома підвішеними печатками й написом: дар премудрості. З лівого боку на першому крайньому стовпі зображено сім труб та напис: дар кріпості (мужності); на другому — права рука з сімома зірками й написом: дар ведення (розуміння); на третьому — сім кадильниць задимлених та напис: дар благочестя; на четвертому й останньому стовпі — сім струменів блискавки з написом: дар страху Божого. Таким чином, на цій іконі, за винятком Богоматері та Пресвятої Трійці, все пристосовано до седмерічному числа й мають символічне значення. Таке зображення Київської ікони Софії — Премудрості Божої.

Всі зображення Софії — Премудрості Божої висловлюють думку про Матір Божу, Котра послужила знаряддям для втілення Іпостасної Премудрості — Сина Божого. З цієї причини й свято ікони Софії відзначається у Києві на Різдво Богородиці – 21 вересня. Тому на цей день припадає престольне свято Київського Софійського Собору.