Якобштадтська ікона Божої МатеріЯкобштадтська ікона Божої Матері — це велика православна святиня Латвії, доля якої досить драматична.

Її знайшли під час російсько-польсько-шведської війни 1654-1667 років. Один зі шведських солдат на ім’я Яків перепливав через річку Двіну (Даугаву) і побачив у воді дошку. Він пронизав її вістрям і виніс на берег, де виявив, що по руків’ю спису потекла кров, а на почорнілій дощечці проявився образ Богородиці з Богомладнцем. Вражений тим, що сталося, солдат відніс чудову святиню в розташовану поблизу православну церкву — нею виявився Георгіївський храм в Гольмгофе (пізніше — Якобштадт, а сьогодні — Єкабпілс).

Згодом шведський солдат прийняв православ’я і вступив до місцевої чернечої громади. Незабаром ікона прославилася багатьма чудесами, зокрема, зціленнями людей від фізичних і духовних недуг. Неодноразово святиня рятувала місто і від пожеж.

Про одне чудо варто згадати окремо. У 1675 році перед Якобштадтською ікони чудесним чином зцілився селянин, одержимим бісом. Присутній в храмі купець Яків Раткевич, був вражений побаченим, і дав обіцянку побудувати в монастирі новий храм. Так незабаром з’явилася церква на честь Святого Духа, а монастир отримав її назву.

Наступні два з половиною століття чудотворний образ знаходився в Свято-Духовій обителі. Ікона була дуже шанованою місцевим населенням, і її популярність виходила за межі Латвії. До ікони стали приїжджати багато знатних і багатих людей з усієї Російської імперії.

Сама ікона Пресвятої Богородиці невелика. При цьому вона була врізана в дошку більшого розміру, на якій написані образи архангелів Михаїла та Гавриїла, що тримають цю ікону. А внизу було зображення Якобштадтського монастиря.

До Першої Світової війни існувала традиція, коли щорічно в травні святиню для молитовного вшанування приносили в Ригу. На це духовне торжество збиралося багато вірян.

У 1914 році, з наближенням бойових дій, Якобштадтська ікона разом з іншим церковним начинням була вивезена в місто Ржев Тверської області у Росії. Можливо, цей образ, як і безліч російських святинь, був знищений в роки революції. Як би там не було насправді, в Якобштадт ікона не повернулася.

Якобштадтська ікона Божої МатеріШанування святині було відновлено в 2000-і роки. Митрополит Ризький Олександр (Кудряшов) звернувся до Патріарха Московського Алексія II (Рідігера) за благословенням про відродження шанування Якобштадтського образу і його написання, адже в Єкабпілсі збереглися списки й докладні описи.

У 2008 році в Свято-Духовому монастирі святиню зустріла сила-силенна вірян з усієї Латвії.

У 2011 році ікона вперше покинула обитель і прибула в Ригу, де її зустріло Латвійське духовенство і прочани. На образ поклали нову дорогоцінну ризу, виготовлену ризькими ювелірами. Оклад був виготовлений зі срібла з позолотою і прикрашений дорогоцінним та напівдорогоцінним камінням, а також перлами. В її створенні були використані орнаменти стародавніх ікон. На прикрасу збирали кошти всі православні латиші, таким чином, це стало всенародним приношенням.

Святкування на честь Якобштадтського образу відбувається 4 листопада.