Остробрамська ікона Божої МатеріОстробрамська ікона Божої Матері — одна з найвідоміших литовських святинь, шанована як православними християнами, так і католиками.

Назва цього образу походить від головної визначної пам’ятки Вільнюса — міських воріт «Гостра брама», на яких і знаходиться цей чудотворний образ. Його ще називають «Віленським», від старої назви міста — Вільно.

Перші достеменні літературні відомості щодо Остробрамської ікони датуються 1671 роком, коли образ був урочисто перенесений в нову каплицю. В цьому ж році було здійснено перше диво — порятунок життя хлопчика. Масове шанування затвердилось в кінці першої половини XVIII століття, коли було встановлено головне торжество — святкування Опіки Пресвятої Діви Марії. В каплицю над міською брамою образ був перенесений на початку XVII століття. У 1849 році, в знак подяки Пречистої, у нижній стороні іконописного зображення було розміщено срібну прикрасу у вигляді півмісяця. Коронацію Віленської ікони було здійснена в 1927 році. Наступного року її помістили в металевий ящик, що захищає святиню від вогню та грабіжників.Остробрамська ікона Божої Матері

Щодо появи ікони у Вільно існує кілька версій. Одна з них свідчить, що образ був явлений на Гострій брамі чудесним чином 1431 року. Інша ж оповідає про те, що святиню надіслав з Візантії імператор Іоанн Палеолог в дар князю Ольгерду. Згідно ще однієї гіпотези, Остробрамський образ був написаний у 1619 році в одній з краківських майстерень. У 20-і роки минулого століття висловлювалася думка, що зображення Богородиці на цій іконі має схожі риси з зображенням польської королеви Барбари Радзивілл (1520-1551). Ряд вчених приписують походження ікони пензлю невідомого італійського художника XVI сторіччя. У 1990 році польська дослідниця Марія Каламайская-Саїд в своїй праці висловила припущення, що Віленська і Краківська іконописні зображення написані з одного першоджерела, авторства голландського живописця Мартіна де Воса. На її думку, Остробрамської образ був створений в столиці Литви в 1620-30 роках.

Розмір ікони становить 2 х 1,65 метри. Зображення нанесено на дошці, що складається з декількох дубових частин. Відноситься до рідкісного іконографічного типу, де Богородиця зображена без Немовляти. Аналіз техніки письма, грунтовки та складу фарб встановив, що ікона створена в другій половині XVI століття, причому Остробрамська ікона Божої Матерішвидше за все італійцем. Фігура Божої Матері закрита під срібною з позолотою ризою (крім лику та схрещених рук). На голові дві корони: Цариці неба і королеви Польщі. Внизу ікони — півмісяць, зроблений зі срібла, — дарунок 1849 року.

До цієї чудотворної ікони віряни моляться про захист будинку від злих духів, про Господнє заступництво, про захист сім’ї, про щастя і взаємну родинну любов, а також у багатьох інших випадках.

Святкування на честь Остробрамської ікони відбувається 8 січня.

До речі, на честь цього образу неподалік Львівської площі у Києво споруджено невеличку церкву.