Нямецька ікона Божої МатеріНямецька ікона Божої Матері — одна з найвідоміших і найшанованіших чудотворних ікон Румунії. Тисячі паломників прибувають в Нямецького Лавру, щоб помолитися Пресвятій Богородиці біля цієї святині, а особливо в день її свята — 9 липня.

Нямецький образ є точним списком Ліддської ікони і вважається найдавнішою румунською іконою. Протягом понад шість століть, цей образ зміцнює государів, ченців і вірян в Румунії та Молдові.

Список з Ліддської ікони був замовлений Константинопольським Патріархом Германом (+740). У період іконоборства, він, бажаючи врятувати образ, пустив його по морю. За переказами ікона виявилася в Римі, де понад сто років зберігалася в Соборі святого Петра. В Константинополі образ знайшла свята імператриця Феодора (+867). Після цього він отримав й іншу назву — Римський.

Близько 1400 року імператор Михаїл II Палеолог у знак визнання Візантією Молдавського воєводства надіслав господарю Олександру три чудотворні ікони. Одна з них, Богородична, була передана в Нямецький монастир. Згодом перед цим образом молився знаменитий подвижник святий Паїсій Величковський (+1794)

У 1821 році, під час спустошливої нападу турків на монастир, ікону сховали в горах — образ повернули через рік. Близько 1845 року Нямецька ікона була прикрашена срібною позолоченою ризою, інкрустованою дорогоцінним камінням.

У тому ж XIX столітті з цієї ікони були написані два списки, які також прославилися як чудотворні. Один з них прославився в Ново-Нямецькому монастирі в Придністров’ї, а інший — в церкві Різдва Христового в селі Михайлівка Воронезької губернії (Росія).