Мироносицька (Царевококшайська) ікона Божої МатеріІкона Божої Матері «Царевококшайська» вирізана на «аспідного каменю» (так у давнину на Русі називали мінерал шунгіт) і обкладена сріблом і золотом. Вона також іменується «Мироносицькою», оскільки на ній, крім Богоматері, зображені також і Жінки-мироносиці.

Про явлення образу відомо наступне. В 1647 році житель села Дальні Ковалі (нині село Єжово, республіка Марій Ел) Андрій Жолнін орав землю. Під час роботи він раптом помітив, що недалеко на землі лежить вищезгадана ікона Богородиці. Коли Андрій підійшов ближче і хотів підняти її, вона стала невидимою. Він озирнувся навкруги та побачив дивовижне явище: ікона Богоматері стояла на дереві, ніким не підтримувана, і від неї виходило незвичайне сяйво. Селянин, помолившись, взяв образ і приніс додому. Незабаром ікона прославилася чудесами. До неї стали стікатися жителі села, а також і прочани з навколишніх місць. Багатьом з них по вірі й по молитвах перед образом Пречистої давалися зцілення.

Звістка про явлення чудотворного образу була повідомлена в місто Царевококшайськ (теперішня Йошкар-Ола) місцевому воєводі Матвію Спиридонову, який наказав спорудити на місці знаходження ікони каплицю. Сам же чудотворний образ був принесений в місто і поставлений в соборному храмі Воскресіння Христового.

Мироносицька (Царевококшайська) ікона Божої МатеріСписок чудес і опис історії явлення образу Жінок-мироносиць були послані до Москви царю Олексію Михайловичу. Цар захотів бачити ікону і образ був відправлений до столиці.

За кілька верст від Москви цар Олексій Михайлович зустрів чудотворний образ в супроводі духовенства і народу. Ікона була поставлена в Царських палатах, і тут також явила безліч чудес. За наказом царя новоявленому образу був виготовлений коштовний оклад, а потім, в 1649 році, відправлений назад у Царевококшайськ. У Москві залишилася копія чудотворної ікони. Разом з цим цар дав розпорядження, щоб на місці явлення святині був збудований чоловічий монастир.

Вже за три роки обитель була збудована і до теперішнього часу під ім’ям Мироносицької пустині. У цьому монастирі й перебувала чудотворна Мироносицька ікона Богоматері, що стала загальнодержавною святинею.

На сьогодні Мироносицька обитель, відроджена в 1994 році як жіночий монастир, відновлюються давні традиції. Головним шанованим образом обителі є Володимирська ікона Божої Матері (список з чудотворної Володимирської ікони) зі вставленим в неї невеличким образом на камені, який шанується в народі як чудотворний.

Мироносицька (Царевококшайська) ікона Божої МатеріСлід оригінальної Мироносицької ікони загубився у буремні післяреволюційні 1920-ті роки. Її місцезнаходження поки точно не встановлено. Пошуки його ведуться, оскільки в діючих церквах Йошкар-Оли і Казані, а також в будинках у місцевого населення є подібні шановані ікони на камені.

Святкування ікони здійснюється 14 травня.