Касперовская ікона Божорї Матері — шанована святиня Одеси і півдня України. Її історія починається ще в XVI столітті. За давнім переказом, образ привіз з собою із Трансільванії один благочестивий серб, який оселився поблизу міста Овідіополя в Херсонській губернії. Багато років він зберігав святиню як сімейний образ. Пізніше вона опинилася у сім’ї Касперів, небагатих благочестивих поміщиків. У 1809 році ікону отримала в спадок Іуліанія Касперова — власниця села Новоіванівка.

Касперівська ікона Божорї МатеріВже тоді зображення на старовинному образі було дуже потемнілим. Але одного разу, ставши на молитву, Іуліанія помітила, що лики Богоматері і Немовляти прояснилися, а фарби на іконі дивним чином оновилися, як ніби її тільки написали свіжими фарбами. Святиню перенесли в храм, і через десять років новий чудотворний образ шанували вже всі жителі цього регіону.

Касперовская ікони стала особливо шанованою після одного випадку, пов’язаного з подіями тих часів. Під час Кримської війни в середині XIX століття в Одесу двічі підходила ворожа ескадра. Обидва рази Господь рятував місто, даруючи милість через образ Своєї Пречистої Матері.

Під час одного з таких нападів святитель Інокентій Херсонський (+1857) очолив Хресний хід з Касперівською іконою. Було це 14 жовтня, на свято Покрови Пресвятої Богородиці. Від Спасо-Преображенського кафедрального собору Одеси процесія рушила на берег, і на очах у ворога люди почали сміливо молитися, незважаючи на гарматний вогонь. Не минуло й кількох годин, як на морський берег опустився туман — як ніби Покров Божої Матері став видимим. Ворог змушений був припинити вогонь, і ввечері того ж дня кораблі неприятеля залишили Одесу. Тільки команда флагманського корабля під назвою «Тигр» проявила зухвалу впертість і продовжувала вести вогонь по місту. Після кількох пострілів берегової батареї на кораблі спалахнула пожежа і він вибухнув.

Люди вірилКасперівська ікона Божорї Матеріи, що їх місто було врятовано благодаттю Касперівської ікони і для наступних поколінь вирішили залишити це день незабутнім і священним.

Цікаво, що цей образ дуже шанував пріснопам’ятного Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан, +2014). Справа в тому, що майбутній Архіпастир молився у цієї святині перед вступом в Одеську семінарію та перед прийняттям рішення про чернечий постриг.

Касперівська ікона Божої Матері знаходиться в Одеському кафедральному Свято-Успенському соборі. Нині віруючі тричі на рік вшановують цей образ: в середу світлої седмиці, 12 липня і 14 жовтня.