Ікона Божої Матері «Невипивана Чаша» — одна з найбільш шанованих чудотворних ікон на наших землях.

Цей образ написаний по типу «Оранта». Тут Богородиця зображається з молитовно піднятими до неба руками, а Богонемовля — стоїть в чаші й благословляє двома руками.

Ікона Божої Матері «Невипивана Чаша»Чудесне явлення ікони «Невипивана Чаша» сталося в 1878 році в Тульській області (Росія). Один селянин довгий час зловживав алкоголем, через що втратив можливість ходити. В один день, під час нічного сну, йому з’явився старець, який звелів для одужання попрямувапти в Серпухівський Введенський монастир й відслужити там молебень перед образом «Невипивана Чаша». Однак селянин не відразу повірив і вирішив в дорогу тільки після наступних двох видінь.

Прибувши в обитель, хворий розповів про все, що сталося. Як виявилося, тут не знали про таку ікону. Після тривалих пошуків знайшли образ, з тильного боку підписаний як «Невипивана Чаша». Селянин впізнав того старця, що був у його видінні — це був засновник монастиря схимник Варлаам. Після молебню перед вказаною іконою, хворий вилікувався не тільки від хвороби ніг, але і алкоголізму.

Згодом, історія шанування ікони збагатилася численними розповідями про зцілення. У місті було засновано Олександро-Невський братство тверезості при однойменному храмі, де щотижня служилися молебні та акафісти. Хоча в Серпухові образ став особливо шанований, але за межі регіону почитання не поширилося.

Коли в 20-х роках минулого століття Введенський монастир був закритий, чудотворний образ перенесли до Миколаївського кафедрального собору. У ті роки шанування ікони поступово згасало. Правлячий архієрей, єпископ Серпуховский Мануїл, на прохання прочан, благословив написання восьми списків з оригінального образу, таким чином розпочавши відновлення шанування. У 1929 році радянська влада закрила собор, а його святині буди спаленні. «Невипивана Чаша» разом з копіями пропали без сліду.

Молитовне поклоніння святині відродилося наприкінці 1980-х роках. У 1992-му була написана нова, нині широко відома, ікона «Невипивана Чаша», яку згодом прикрасили в дорогоцінні ризи. 1993 року образ освятили в Серпухівському Висоцькому монастирі, куди після повідомлення про чудесні зцілення, стали масово стікатися паломники. У 1996 році у Введенській обителі, де колись був прославлений першообраз — освятили новий список ікони.

Сьогодні образ ікони «Невипивана Чаша» є майже в кожному храмі й в багатьох домівках. Молитвослів’я, що читаються перед нею, спрямовані в першу чергу на тілесне і душевне зцілення людей, що страждають залежністю від алкоголю і наркотичних речовин.

Святкування цього образу відбуваються 18 травня.