Барколабівська ікона Божої Матері – один з найбільших шедеврів білоруської іконописної школи та один з найбільш шанованих образів в Білорусі. Понад 350 років тому вона явилася в Барколабівському жіночому монастирі неподалік від міста Бихова (нині Могилевська область). А сталося це так.

Згідно з літописними даними, після війни з Річчю Посполитою у 1659 році князь Пожарський віз ікону на схід як цінний трофей. Коли обоз проїжджав повз Вознесенського монастиря в селі Барколабово, що відкрився кілька десятиліть до того, коні раптово зупинилися. Як візники не старалися, коні не зрушили з місця. Тоді князь зрозумів, що це промислительно, а Божа Матір Своєю чином хоче статися в цій обителі. Ікону урочисто Хресним ходом перенесли в соборний храм Вознесіння Господнього, і поставили посередині. На наступний ранок, коли храм відкрили, образу на місці не було, але він виявився праворуч від вівтаря. Ця звістка швидко поширилася по навколишніх селах, і в монастир потягнулися віряни. Хто просив Божу Матір про зцілення, той його обов’язково отримував. Так незабаром чудотворному образу стали поклоняться як православні, так і християни інших конфесій. Ікона неодноразово проявляла себе і в роки інших воїн, зокрема, російсько-французької 1812 року.

Барколабівська ікона Божої МатеріУ 1920 році Барколабівська обитель була закрита радянською владою. Однак священики і миряни зберегли святий образ, і в 1953 році він опинився в Троїцькому храмі міста Бихова. Ця дерев’яна церква, зведена ще в середині XIX століття, була на той час єдиною в місті.

Як раніше, так і нині, від Барколабівської ікони відбувалися і відбуваються зцілення. Ніхто ніколи спеціально не записував всіх випадків, та й багато хто з людей не афішували, але про декілька чудеса, що сталися у наш час, відомо. Наприклад, одна жінка сама молилася перед чудотворним образом і вже готувалася до вирізання пухлини грудей, але перед самою операцією УЗД показало, що пухлини немає. Інший випадок стався з хлопчиком, що потрапили в реанімацію. Після молебню перед Барколабівською іконою, хлопчик прийшов до тями і скоро видужав, причому без передбачуваних ускладнень.

Тим часом Вознесенський жіночий монастир відновлюється, а ікона так само знаходиться в Троїцькій церкві. У 2009 році в Білорусі випустили серію марок, присвячених 350-річчю Барколабівської ікони.

Барколабівський образ відноситься до іконографічного типу «Одигітрія» або «Путеводительниця». До наших днів не зберігся коштовний оклад образу. Він був зроблений зі срібла, позолочений і прикрашений дорогоцінним камінням та перлами. Цікаво, що в ризах знаходилися частки мощей святих Єфросинії Полоцької та Лонгіна. Сьогодні відомі декілька списків цього образу.

Святкування на честь Барколабівської ікони Божої Матері відбувається 24 липня.